UVOĐENJE STANDARDA U SUDSTVU ZA PLANIRANJE I MERENJE UČINKA PO NOVOJ PROGRAMSKOJ BUDŽETSKOJ METODOLOGIJI

Projekat je predstavio pretpostavke za uspostavljanje poslovnih i vremenskih standarda u sudstvu na sastanku na kome su učestvovali predstavnici Radne grupe za izradu srednjoročne strategije ljudskih resursa u pravosuđu, Radne grupe za pitanja normativnog razgraničenja budžeta i Radne grupe za izradu metodologije za ponderisanje predmeta. Osim predstavnika Saveta kao korisnika Projekta i predstavnika MP, sastanku su prisustvovali i predstavnici delegacije EU u Republici Srbiji, Saveta Evrope, Državnog veća tužilaca, Prekršajnog suda u Beogradu i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Projektni nacrt nove programske budžetske metodologije sadržaće predloge jedinstvenih poslovnih i vremenskih standarda u sudstvu, usklađenih sa međunarodnim pravilima. Jasno definisanim standardima treba da se obezbede informacije o maksimalnom kapacitetu svakog suda, i na osnovu utvrdi budući planirani broj rešenih sudskih predmeta.

Po ugledu na međunarodne standarde, Zakon o planskom sistemu iz 2018. godine za svako područje delovanja države i svaku kategoriju njenih funkcija uvodi odgovornost institucija za sprovođenje mera i aktivnosti javnih politika, kao i ocenu njihovih učinaka. To pretpostavlja uvođenje standarda u vršenju javnih usluga, na osnovu kojih će se „meriti“ rad nosilaca vlasti koji troše budžetska sredstva na svim nivoima, što važi i za sudstvo.

Izgradnja poslovnih i vremenskih standarda za rešavanje sudskih predmeta zahteva uspostavljanje i razvoj poslovnih procesa za rešavanje sudskih predmeta u optimalnom i planiranom roku, i to:

  • Određivanje maksimalne dužine trajanja postupka u broju meseci;
  • Razvrstavanje sudskih predmeta po složenosti (na visoko složene i standardne);
  • Određivanje maksimalnog obima raspoloživog vremena za rad u toku jedne poslovne godine po jednom sudiji;
  • Određivanje raspoloživih (postojećih) ljudskih resursa u sudstvu na nivou jedne/tri godine;
  • Određivanje potrebnog broja (viška ili manjka) resursa za rešavanje ukupnog broja sudskih predmeta u radu u toku jedne /tri godine.

U zavisnosti od navedenih elemenata se i utvrđuje obim finansijskih sredstava odnosno nezavisan sudski budžet.


Osnova za izradu vremenskih i poslovnih standarda je razvrstavanje sudskih predmeta po težini (ponderisanje). Jedan od zadataka eksperata Projekta je bio da sačine analizu i preporuke za unapređenje postojećeg sistema ponderisanja u 20 pilot sudova i za primenu u celokupnom sudstvu.  


Last updated: 19. Decembar 2024. 13:04